FAQ

Vaše najčastejšie otázky

Prečo sa môj pes tak veľmi škriabe?

Ak spozorujete, že sa váš pes neustále škriabe, olizuje alebo hryzie, môže to byť spôsobené atopickou dermatitídou, ochorením vyžadujúcim odborné ošetrenie špecialistom. Rovnako ako ľudia, aj psy môžu byť alergické na bežné látky v životnom prostredí, ako sú pele tráv a stromov, plesne a roztoče.

Psy môžu byť tiež alergické na blchy, koberce, insekticídy alebo dokonca na zložky šampónov. Tieto alergény môžu vyvolať svrbenie, čím sa cyklus začína. Je dôležité dohodnúť si stretnutie so špecialistom vo veterinárnej dermatológii, aby ste presne určili príčinu svrbenia vášho psíka v prostredí a prediskutovali vhodnú liečbu.

Alergické svrbenie môže byť u psov iba sezónnym problémom, alebo stavom, ktorý si vyžaduje celoživotnú starostlivosť. Psy s pretrvávajúcim svrbením majú často diagnostikovanú atopickú dermatitídu, chronické zápalové ochorenie kože veľmi podobné ekzémom u ľudí. Tento stav kože je bežnejší, ako si možno myslíte. V skutočnosti postihuje až 10 % psov na celom svete.

Časom sa atopická dermatitída môže zhoršiť a ovplyvniť kvalitu života vášho psa. Po svrbení môže byť pokožka červená, šupinatá a podráždená a môže sa vytvoriť vyrážka. U neliečeného psa hrozí dokonca riziko infekcie kože a uší. Psy s týmto ochorením niekedy strácajú záujem aj o hru. Neustále počúvanie lízania, žuvania a škrabania môže ovplyvniť aj váš spánok. Veď to by pri tom mohol spať?

Ako sa diagnostikuje alergia u domáceho maznáčika?

Veterinárny dermatológ vyhodnotí zdravotný stav vášho domáceho maznáčika a určí, či príznaky súvisia s alergiou. Niektoré zvieratá, ak sú alergické na chemický prostriedok, krmivo alebo environmentálne alergény, majú problémy s podráždením a infekciou pokožky. U týchto pacientov sa môžu aplikovať špecializované lieky, ktoré im zaistia pohodlie a zmiernia svrbenie a bolesť.

U zvierat s dýchacími ťažkosťami sa na zmiernenie prejavov sa zvyčajne používajú lieky. Veterinárny lekár špecialista posúdi správanie vášho domáceho maznáčika a tiež fyzické ťažkosti, aby mohol presne určiť ich príčinu.

Čo je to potravinová alergia?

Potravinová alergia nastáva, keď imunitný systém psa omylom identifikuje určitú zložku potravy ako škodlivú a následne začne proti nej tvoriť protilátky.

Aké sú príznaky potravinovej alergie?

Medzi príznaky alergie patria kožné vyrážky, žihľavka, svrbenie, hryzenie labiek, olizovanie a niekedy nevoľnosť alebo vracanie.

Čo je to potravinová intolerancia?

Potravinová intolerancia je skôr tráviacim problémom ako imunitnou odpoveďou. K intolerancii dochádza, keď tráviaci systém psa nie je schopný stráviť konkrétnu zložku krmiva.

Aké sú príznaky potravinovej intolerancie?

Medzi príznaky potravinovej intolerancie patria najmä tráviace ťažkosti, plynatosť, nadúvanie, nevoľnosť, vracanie alebo hnačka.

Ak je môj pes alergický na konkrétne krmivo pre psy, znamená to, že niečo nie je v poriadku s kvalitou produktu?

Alergie súvisia s imunitným systémom vášho domáceho maznáčika a nie sú spôsobené problémom so samotným produktom. Takže ak je pes alergický na konkrétnu zložku krmiva, pravdepodobne zažije rovnakú nepriaznivú reakciu na túto zložku aj v inej značke krmiva.

Ak má môj pes príznaky alergie, mal by som mať podozrenie, že súvisia s jedlom?

Možno nie. Pretože jedlo je iba jednou z troch príčin psích alergií. Príznaky, ktoré pozorujete, nemusia vôbec súvisieť so stravou vášho domáceho maznáčika.

Aké sú najčastejšie príčiny alergií na krmivo?

Medzi zložky potravy pre psy, ktoré najčastejšie spôsobujú alergickú reakciu, patrí:

  • Hovädzie mäso
  • Mliečne výrobky
  • Kura
  • Jahňacie mäso
  • Ryby
  • Kukurica
  • Pšenica
  • Sója
  • Kvasnice

Čím mám kŕmiť svojho psa, ak mám podozrenie, že jeho príznaky alergie sú spôsobené jedlom?

Keďže niektoré receptúry boli zámerne navrhnuté tak, aby vám pomohli zvládnuť alebo izolovať tieto problémy, mali by ste kontaktovať špecialistu veterinárnej dermatológie. On vám problém pomôže vyriešiť.

Čo mám robiť, ak verím, že môj pes môže mať alergie?

Alergia môže mať pre vášho domáceho maznáčika vážne následky. Pamätajte, že veľa rád, ktoré nájdete na internete, nemusí byť pre vášho psa vhodných. Požiadajte preto o pomoc špecialistu veterinárneho dermatológa..

Kde ma nájdete?

Okrem Slovenska pôsobím aj na niekoľkých klinikách v zahraničí. V ponuke však mám aj obľúbenú telemedicínu, s ktorou väčšinu problémov vyriešite z pohodlia domova.

animaveterina 002

Pôsobím na klinikách

UKAberdeen, Haddington, IvernessSKŽilina, Martin
telemedicina

Telemedicína

Nevyhovujú vám miesta, v ktorých ordinujem? Väčšinu problémov vyriešime aj cez online konzultácie.

Rezervácia termínu telemedicíny

Moment, prosím, formulár sa nahráva...

Rezervácia termínu Anima

Moment, prosím, formulár sa nahráva...